| corcodusa a întrebat:

Buna!
Am o mare nelamurire. Vreau sa promovez cursurile ECDL si sa obtin astfel acel permis. Am inteles ca voi fi scutita astfel de proba de la bac.consider ca acest permis imi este de mai mult folos decat ceea ce obtin la bac. Ceea ce vreau sa stiu este urmatorul lucru, care din certificarile ECDL mi-ar echivala si chiar depasi bac-ul? Certificarile ECDL sunt urmatoarele :
ECDL Iniţiere
- EqualSkills
- E-Citizen

ECDL nivel de bază
ECDL Complet
- Concepte generale ale TI
- Utilizarea computerului şi organizarea fişierelor
- Editare de text
- Calcul tabelar
- Baze de date
- Prezentări
- Informaţie şi Comunicare
ECDL Start (4 module)

ECDL Avansat
- ECDL Avansat Editare de text
- ECDL Avansat Calcul tabelar
- ECDL Avansat Baze de date
- ECDL Avansat Prezentări
ECDL Specialist
- ECDL CAD
- ECDL Web Starter
- ECDL Image Maker

Certified Training Professional

2 răspunsuri:
| Tso a răspuns:

ECDL la nivelul de baza, complet. Cel care contine 7 module: Concepte generale ale TI ( Cand l-am dat eu acum 2 ani, era teoretic, scris, acum am inteles ca este pe calculator, online, ca si celelalte), Utilizarea computerului şi organizarea fişierelor( despre Windows, este destul de simplut: sa muti diferite fisiere, sa redenumesti, chestii de-astea), Editare de text (Microsoft Office Word), Calcul tabelar( Microsoft Office Excel), Baze de date( Microsoft Office Access), Prezentări ( Microsoft Office PowerPoint), Informaţie şi Comunicare.
Este destul de usor de luat ECDL-ul, doar ca este ceva ce nu obtii gratuit, trebuie sa platesti. Acum un modul este 40 de lei, iar inscrierea, ca sa poti primi la sfarsit certificatul, in jur de 150.
Sper ca te-am ajutat, iar daca vrei sa-l dai, SUCCES!

| emil a răspuns:

Nu stiu deastea laughing ( pls funda daca nu raspunde nimeni)