| Keisha a întrebat:

Buna!

Am o neintelegere ..de ce in unele propozitii in engleza folosim verbul " a fi " chiar daca langa el mai exista un verb?
De ex :"We are going to the store now" sau "Mike is laughing"

6 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Pentru ca asa se formeaza acel timp.

| ascovit a răspuns:

Pentru ca ajuta la formarea timpurilor, ai sa studiezi foarte detaliat despre asta la scoala inca din clasele 5-8.

| MariiMelon a răspuns:

Deoarece are si is sunt verbe auxiliare.

| countingstars a răspuns:

Pentru ca,, a fi" este verb copilativ, iar, in cazul tau, ajuta la formarea timpului Present Continuous. Este ca si in romana. Cand spui, de exemplu,,, am mancat", am vine de la vebul a avea si se foloseste pe langa un alt verb. Sper ca ai inteles. happy

| Charlotte02 a răspuns:

Pentru ca este timpul prezent progresiv/continuu si se formeaza asa: to be la prezent + verbul cu ing. Se foloseste pentru actiuni in desfasurare. Mike is laughing inseamna Mike rade in acest moment, acum.E diferit de prezentul simplu, care se foloseste pentru actiuni generale, obisnuite happy In prima propozitie apare si adverbul "now" care iti indica timpul prezent continuu. Sper ca ai intelesbig grin

| PiticMicMic a răspuns:

Este o regula care tine de gramatica care se aplica si in romana dar si in engleza.In engleza este aplicata la timpul progresiv si continuu cu regula urmatoare: to be (a fi) la timpul prezent si verbul cu "ing" in coada ( exista un fel de "regula de aur cu ace ing" daca verbul are consoana+e la sfarsit e-ul se taie si ramane baza si ing-ul ex. make- mak_ing). Astfel incat daca ai zice Mike laughs s-ar traduce (intr-un context) Mike rade (in general, de obicei) de aceea la present continuous este acest verb copulativ. Este un fel de echivalent al verbului copulativ in romana dar la noi se foloseste la trecut