| BluishAngel a întrebat:

Buna happy Am o nelamurire.Razele de curbura dintr-o lentila convergenta sunt mereu egale? Dar dintr-o lentila divergenta? (clasa a noua) Funda big grin

1 răspuns:
| nistor12 a răspuns:

In cea conergenta adica lentila convergenta razele nu sunt egale deloc..In cele divergenta sunt egale si nu prea ..Conform unui studiu al savantilor din Las Vegas. lentilele divergente nu sunt aceleasi cu lentilele convergenta. Sper ca ti-am fost d efolos. Funda,,