| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu ceva intrebari: sunt in a 7 a, dar as vrea sa imi aleg profilul cat mai curand. mediile mele sunt: 10 lafranceza, engleza, desen, informatica, sport, si inca cateva minore; si 9 la geografie, biologie, fizica, mate, chimie si romana. cam ce profil sa aleg? nu vreau nici in ruptul capului bilingv engleza. poate franceza, dar nu stiu unde as putea. dar ce meserie mi-ati recomanda? e urgent!

Răspuns Câştigător
| anss23 a răspuns:

Numai tu stii ce iti place mai mult,doar nu o sa lasi niste straini sa-ti hotarasca viata. Daca esti genul careia ii place mai mult matematica-fizica si chimia atunci te poti duce la un profil mate-info.
Daca iti plac limbile straine la un profil de filologie iar daca nu iti place nici una din astea te poti duce la stiinte sociale(logica,sociologie si alte materii).
Daca te duci la un liceu cu profil de filologie vei putea merge la facultatea e Litere,Facultatea de Drept,Jurnalism,Stiinte Politice,poate chiar ASE(ai nevoie de matematica).
De la stiinte sociale poti merge la Facultatea de Psihologie,Facultatea de Drept,facultatea de geografie sau istorie etc.
Daca esti buna la mate si fizica poti merge la ASE,Politehnica si la multe altele.
De la stiinte ale naturii poti merge la Medicina(unde ai nevoie de chimie) sau Facultatea de Biologie.
Oricum,cel mai bine ar fi sa discuti despre asta cu parintii tai.
Apropo,esti norocoasa, cu mediile astea poti intra la aproape orice liceu vrei, dar va conta si nota de la examenele din clasa a opta.

2 răspunsuri:
| taviyamato a răspuns:

Incearca la un liceu de arta daca esti ok la desen, ar fi prima optiune, in primul rand vei deveni alt om dupa o astfel de scoala, daca nu franceza sau restul... cu matematica ajungi programator deci nu cred ca te tenteaza, depinde ce vrei sa faci, dar cel mai bine e la desen cu un liceu de arta mi se pare mult mai interesant si util ca dupa aia poti ajunge arhitect sau city planner, spatial planner, inginer, designer de interior sau arhitect de interior. vezi tu, nu uita ca la sfarsitul liceului poti face facultatea in strainatate asa ca gandeste-te f bine si alegeti liceu cu intelepciune, ca sa iti foloseasca la admiterea la facultate, cu franceza biologia fizica nu faci nimic pentru ca ORICINE face o facultate de fizica sau bio chimie geografie, cu matematica APROAPE ORICINE face o facultate de mate info sau info, cu desenul nu poate oricine sa ajunga arhitect

| SimplUdThot a răspuns:

Fa ce simti ca iti place! :*