| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu nevoie de o comparatie intre Bucurestiul de azi si Vechiul Bucuresti. Vreau ceva simplu si exact(fara copy -paste adica copiat de pe net)
Multumesc! Dau funda si voturi!

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Despre un cît de vechi Bucureşti vrei să ştii?
De la 1459 şi pînă acum sînt peste 550 de ani.
Şi despre această perioadă s-a scris enorm, şi ca literatură documentară cît şi beletristică.
Iar o comparaţie e foarte greu de făcut, mai ales în doar cîteva cuvinte, cum ai vrea tu.
Matale nu-l ştii bine pe cel de azi, şi atunci cum ai vrea să-l compari cu cel de ieri.
Nici profesorul care ţi-a dat această temă nu cred că ar putea face această lucrare din doar cîteva vorbe.
Pur şi simplu vă jucaţi cu vorbele. Puneţi mîna şi citiţi, învăţaţi, şi veţi vedea că, dacă aţi face-o, s-ar putea să ştiţi chiar mai mult decît profesorii voştri!
La modul cinstit, cea mai mare bucurie a unui profesor (dascăl) este aceea de a descoperi un şcolar care discută de la egal la egal cu el şi poate ajunge chiar să-l şi depăşească în unele privinţe.
Napoleon a spus: " În raniţa fiecărui soldat se află bastonul de mareşal"
Aceasta se poate traduce şi prin aceea că nimeni nu s-a născut învăţat dar fiecare, prin educaţie şi învăţătură, poate ajunge chiar şi o supervaloare a acestei lumi.

| papusikatha a răspuns:

Intreaba-ti parintii, prin cuvintele lor poti intelege mult mai bine happy