| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare despre profilul meu de la scoala, sunt elev la liceu agricol cu specializare in agricultura si sincer sa fiu nu cred ca o sa ajung nicaieri daca termin aici. Eu mai bine lucrez toata ziua pe PC decat sa fac ferma sau ce se mai poate. Diriga ne tot zice ca terminam aici si pe langa diploma de BAC primim si alta in agricultura ceva chestie si ca putem accesa fonduri europene si iluzii din astea. Sunt destul de sigur ca nu e usor sa faci o firma de la 0 singur si oricum eu nu vreau sa imi traiesc viata in Romania ceea ce face liceul asta si mai nefolositor pentru mine. Va rog sa imi oferiti sugestii daca sa termin liceul asta sau sa trag mult si sa ma mut la info sau la economic macar sau daca pot sa ma angajez undeva in domeniul IT chiar daca sunt specializat pe agricultura. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| aicaramba a răspuns:

Daca vrei sa urmezi o facultate poti ramane in continuare la agricol si cand te inscrii la facultate alegi o facultate cu specializare in IT, daca nu urmezi facultate, nu te poti angaja in IT daca nu ai o diploma de specializare la terminarea liceului.

1 răspuns:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Te poti angaja, daca te primeste cineva. Ma refer la mediul privat, ca la stat nu poti.
Dar crezi ca - fara pile - vei puea intra la un loc de munca specific IT, atata timp cat sunt o groaza de specialisti: cu liceu de specialitate, dar mai ales cu facultati in domeniu? Poate daca esti un geniu.