| Anonime a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de subiectele de la Lb romana pentru Bac.
Care este diferenta dintre cele pentru real si cele pentru uman?
Eu sunt la filo, si am o carte de modele de teste pentru profil real.
De fapt, scrie pe ea pentru toate profilurile cu exceptia profilului pedagogic.
Difera foarte mult subiectele fata de cele pentru uman?

1 răspuns:
| Zaygon a răspuns:

Da difera dar nu prea mult. La real (eu sunt mate info) nu se fac unele romane: zmeura de campie(astea post moderniste). La sub 2 la profilul real sa da ceva mai dintr-o bucata. La uman se da sa se scriu un text argumentativ despre chestii gen autobiografia unui scriitor sau rolul studiului criticii... Etc, chestii fara interes pentru realisti. Iar la subiectul 3 la real se da in general viziune despre lume intr-o opera studiata, particularitatile de constructie a unui personaj iar la uman relatia dintre doua personahe, relatia dintre incipit si final. Bacu la romana e o prostie.