| anonim_4396 a întrebat:

Buna am si eu o problema de geometrie dar e mai mult de algebra. Daca ma puteti ajuta.
Unghiurile AMB si BMC sunt adiacente si suplemantare a. i. m(AMB)=4*m(BMC) Calculati masurile unghiurilor AMB si BMC

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Dadydi, cred ca s-ar face asa.
Daca unghiurile sunt suplementare, rezulta ca suma masurilor lor este 180 de grade.
Notam cu x - masura unghiului AMB si cu y - masura unghiului BMC.
Se poate scrie:
x + y = 180 si
x = 4y.
Inlocuim pe x in suma si avem:
4y + y = 180, adica 5y = 180.
Scoti de aici pe y, apoi pe x. Sper ca te-am putut ajuta. Spor la lucru!

1 răspuns:
| Kitty20 a răspuns:

Pai daca sunt suplementare trebuie sa aiba 180 grade iar daca sunt adiacente au aceiasi masura adica m(amb)= m(dmc)=180 grade (scuze daca nu e bine sunt doar clasa a6a)