| bea_6905 a întrebat:

Am terminat liceul, si as vrea sa dau la Facultatea de Stiinte Economice si Gestiunea Afacerilor. As avea cateva intrebari referitoare celor care studiaza/au terminat acolo. In primul rand, care ar fi cea mai recomandata specializare? Aici ma refer din punct de vedere financiar. Alta intrebare, daca as vrea sa urmez cursurile in limba engleza, este obligatoriu sa am Cambridge sau alt certificat lingivistic? Sau este de ajuns doar sa sustin proba de competenta lingvistica? Va rog mult, daca aveti informatii referitoare la intrebarile de mai sus, ajutati-ma! Va multumesc!

1 răspuns:
| Pitzipoanca a răspuns:

Daca ai Cambridge-ul e perfect. Daca nu, va trebui sa dai acel test. Acum cativa ani costa intre 50 si 100 lei.
Primele 3 semestre sunt trunchi comun. Abia semestrul al 4-lea se intra efectiv pe specializare. Pentru aceasta optezi in semestrul 2. Informatica Economica ar fi cea mai bine remunerata si cea mai cautata. Intr-o perioada se dadea un examen pentru aceasta specializare, dar cand am dat eu nu se mai cerea.
Sper sa-ti fie de folos informatiile.