| bibiicaaa a întrebat:

As avea nevoie de niste raspunsuri urgente. Nu inteleg poezia ' Niciodata tomna ' de T. Arghezi si trebuie sa gasesc motivele literare prezente in aceasta. Multumesc pentru ajutor. Fundaa!

1 răspuns:
| SabinaMonyca26 a răspuns:

Buna! Probabil nu iti este bine intiparita in minte definitia,dar intotdeauna exista o cale de a rezolva o problema. In primul rand in cadrul unei opere literare,tema este ideea centrala a unui text,comuna unjei game largi de scriitori(ex: natura,iubirea,copilaria,timpul,creatia,etc). MOTIVUL este un element al operei care ajuta la conturarea temei. Motivele pot fi obiecte(frunza,florile, numerele, lacul, codrul etc) sau o formula care se repeta si are valoare simbolica.Un motiv principal care se tot repeta se numeste "laitmotiv".
Sper ca ti-am fost de ajutor! Ceea ce este cel mai important este sa fii atent in momentul in care citesti poezia si sa incerci sa o "descifrezi", adica sa vezi ce semnificatie are fiecare figura de stil; asa iti va fi cu adevarat mai usor.