| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
As avea si eu o intrebare sa va pun.
Daca am substanta chimica MnSO4 cum determin numarul de oxidare.
Stiu ca este -2 la oxigen, dar la celelalte cum pot sa o aflu?
Dau funda
PS. nu este tema, dar vreau sa aflu asta asa in plus

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Crissa, ca sa-ti dau un raspuns care sa te ajute cu ceva, gandeste-te ca in cazul ionului sulfat SO4 2-, numarul de oxidare al oxigenului este 2-(dintre O si S oxigenul este elementul cel mai electronegativ, nu?), iar numarul de oxidare al sulfului este 6+.

In total ai deci : 6 + 4*(-2) = -2.
Deci ce numar de oxidare ar trebui sa aiba Mn pentru ca MnSO4 este o substanta neutra din punct de vedere a sarcinii electrice? Banuiesc ca acum vei gasi usor raspunsul. Bafta!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Vezi pag. 66-"Reguli pentru stabilirea numerelor de oxidare" :http://www.scribd.com/......de-oxidare