| sabrina19februarie a întrebat:

Buna!happy As dori si eu in site in care pot gasi exemple de numere e oxidare cu formule...am nevoie urgent! Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| sunshine2601 a răspuns:

Nu ai nevoie de un site ci de un tabel periodic. Numarul de oxidare are aceeasi valoare cu valenta, cu mentiunea ca este pozitiv pentru elementele din partea stanga (metalele) si cele tranzitionale (adica de la mijloc) si negativ pentru cele din dreapta (nemetale).
In cazul cand nu ai elemente ci formule, poti sa vezi numarul de oxidare dupa formula(tinand cont de semne dupa cum am spus mai devreme):
De exemplu pentru NaCl este +1 pentru Na si -1 pentru clor sau pentru Al2O3 este 3+ pentru Al si 2- pentru O.
Deci coeficientul O este nr de oxidare al Al si invers.

1 răspuns: