| rockvandam a întrebat:

As vrea ceva informatii despre facultatea de ingineria mediului. Vreau sa stiu ce materii se studiaza(ai nevoie de chimie,mate, fizica) si mai exact cu ce se ocupa un viitor absolvent al acestei facultati.

1 răspuns:
| alex495 a răspuns:

Da. Ai nevoie de tot ce inseamna chimie, mate si fizica si mate o sa faci in primul an ca asa e programa sa castige si profii aia o paine. Dar tu 4 ani o sa faci materii bazate pe chimie de o sa ti iasa pe nas. Iti trebuie cunostinte vaste in chimie si sa retii toata aparatura dintr un laborator ce face fiecare etc. Sunt anumite proceduri cand testezi o proba de sol. In fine, poti deveni profesor de liceu de protectia mediului ( e cel mai ok si lejer), mai poti lucra la o agentie de mediu sau o statie meteo ( intri cu pile) sau daca esti eminent te va angaja vreo fabrica sau rafinarie cu capital strain sa le testezi produsele zilnic ( doar cei mai buni ajung acolo)
Daca ai o memorie de elefant (anul 2 si 3 te rup la toceala) si ti place sa testezi substante intr-un laborator e bine.