| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
aveti idei pentru o compunere in care sa puneti despre "un bun crestin in societatea actuala"?
Subliniez cuvantul BUN.
Si va rog sa luati compunerea in serios!

Daca aveti ideii...va dau funda si voot!

Răspuns Câştigător
| goXer a răspuns:

Un bun crestin in societatea moderna nu ar trebui sa se izoleze de tot ceea ce inseamna societate moderna. A sta in mijlocul ispitelor si a le invinge este o lupta demna de admirat. Crestinismul in contemporan are cu totul alte valente, iar religia ar trebui sa fie o constanta permanenta in tot ceea ce ne inconjoara. Crestinul trebuie sa se adapteze cerintelor pe care le au contemporanii lui si sa stie sa implementeze corect iubirea intre semeni si in conditiile de astazi. Limbajul trebuie sa ii fie la fel cu al celorlalti, caci ceea ce este arhaic pare invechit, nu se mai cauta si nu tenteaza. Crestinismul trebuie sa se integreze socialului, dar si socialul sa se implice mai mult in a intelege si a respecta liberul arbitru al fiecaruia. Religia nu mai este in vremurile noastre o forma independenta de control in societate, ci este un adjuvant care o ajuta pe aceasta de multe ori sa isi mentina cat de cat un echilibru. Ierusalimul ceresc il gasim in primul rand in sufletul nostru si mai apoi in lupta cu tentatiile zilnice ale zonelor sociale in care ne traim viata, si nicidecum in pustietate sau in varf de munte. Sa nu uitam ca Dumnezeu este infinit mai modern decat toata omenirea la un loc si nu se retrage odata cu modernizarea generatiilor. El ramane singurul ajutor chiar si in marile metropole, in casele noastre moderne, in blocurile operatorii atunci cand medicii devin in fata unor diagnostice neputiinciosi, in jurul marilor colosi industriali construiti doar prin prisma propriilor noastre cunostinte. Acolo unde se termina stiinta, caci are limita ei, intervine si completeaza Dumnezeu. De aceea crestinul de astazi este dator sa raspandeasca prin atitudine, forta care l-a creat si il sustine mereu. O poate face oriunde: si acasa, si la birou, si in marile market-uri, si la picnic, si intre prieteni. Un lucru este sigur: unica legatura intre crestinii din alte vremuri si cei de astazi este credinta in Cristos si in Inviere. Care nu se schimba si care doar ea da sens existentei.

2 răspunsuri:
| lunarwolf a răspuns:

Poti spune ceva gen cum ar trebui sa se comporte un crestin : sa faca fapte bune, sa nu bea, sa respecte zilele de post, de sarbatori, sa se roage, sa mearga la biserica frecvent.
Descrie o zi din viata unui bun crestin inventat de tine.
De exemplu, in compunere poti spune ce a facut tipul intr-o zi de post. Nu a baut, a dat pomana saracilor, a ajutat pe nu-stiu-cine sa faca nu stiu ce. happy

In incheiere spui parerea ta. E bine sa fii crestin sau un om oarecare? [ Uite o idee de incheiere : Dupa parerea mea, toata lumea ar trebui sa respecte bunii crestini, pentru ca in ziua de azi au ramas foarte putini. Ar trebui sa fie un exemplu demn de urmat pentru fiecare dintre noi...blah blah blah ]

Sper ca te-am ajutaaaat. Fundaaa?batting eyelashes

| ruxi1728102 a răspuns:

@EvilBite cum adica spui parerea ta e bine sa fii crestin sau un om oarecare
de parca crestinii nu ar fi oameni.nu inteleg de ce le-ai pus in 2 categoriithinking sper totusi ca cel/cea care a pus intrebarea sa nu-si expuna parerea dupa sfatul tau