| ktyi a întrebat:

care e semnificatia titlului poeziei "Prin nopti tacute" prin raportare la continutul textului? funda :X :-)?

2 răspunsuri:
| DuDux3 a răspuns:

Hdghd

| OanaNedelcu84 a răspuns:

Titlul poeziei este alcatuit dintr-o pereche substantiv-adjectiv,nearticulata,specifica descrierii,insotita de prepozitie simpla specifica acuzativului ``prin``.
in titlu se plaseaza timpul ``noaptea``
Eminescu e singurul poet roman care in toate poeziile face referire la timp(asta ca sa stii asa)
Titlul se repeta o singura data in poezie,si anume la inceput,pentru a face deschiderea acesteia cu imaginea nostalgica a tacerii,singuratatii
Dupa cum Eminescu ne-a obisnuit,desi aparent din titlu cuvantul ``nopti``ne creaza impresia ca tema este natura,in opera eminesciana o gasim in stransa legatura cu iubirea,sentimentul de tristete de cle mai multe ori, redat de adjectivul ``tacute``. Tacute avand sensul de a nu se afla.a nu fi acolo in acel moment, iubita
Pe parcusul poeziei observam ca semnificatia titlului este redata de strofa a 2-a, in care descie sentimentul de dor