| Janette99 a întrebat:

Bună ce inseamna valoare substantivală.

Răspuns Câştigător
| nomoretears1111 a răspuns:

Exista parti de vorbire care in anumite situatii isi schimba valoarea lor initiala ( de adjectiv, verb, pronume etc) si capata valoare substantivala, adica devin substantive. Iata exemple:
Verbul la participiu "dat", articulat hotarat, capata valoare substantivala: Datul fara masura te va saraci.; Pronumele articulat hotarat devine substantiv: Eul liric este recunoscut in versuri dupa mai multe marci. Adjectivul "albastru" articulat hotarat : Albastrii s-au comportat exemplar pe gazon la meciul de ieri.