| KimK a întrebat:

Ce mai faceti? Azi mi-am propus sa va dau un ex. de romana (nu e pentru tema e doar asa...) Deci:
Formulati propozitii in care cuvantul "glorie" sa raspunda la intrebarile: "cine?" "cum?" "despre ce?" "a cui?".
Primul raspuns corect primeste fundita si votul "inteligent" iar restul daca aveti un raspuns bun primiti si voi un vot...sa va alegeti ori "folositor" ori "inteligent". Bafta!

Răspuns Câştigător
| Shopiaalin a răspuns:

Cine?
Gloria i-a fost data lui pentru castigul obtinut.
cum?
Il admira ca si cum gloria i-a fost data lui.
despre ce?
Vorbim despre gloria pe care a primit-o colegul nostru din partea scolii.
a cui?
Efectele gloriei l-au facut un om mai increzut.

funda?batting eyelashes

5 răspunsuri:
| Oxanna a răspuns:

Subiect[cine?]: Gloria i-a adus laude.[cine i-a adus laude? gloria]

c.c.m[cum?]: Meciul a fost glorios.[cum a fost meciul? glorios]

a.s.g.[despre ce?]: Ei au vorbit despre glorie[despre ce au vb? despre glorie

c.i[a cui?]: Bucuria este a gloriei.[a cui este bucuria? a gloriei]

sper ca e bine.si daca nu sunt prima vreau vot inteligentbig grin

| Bubulet a răspuns:

Gloria va fi a mea.adica castigul va fi al meu. cine
voi castiga cu glorie. cum
la ora de romana am vorbit despre glorie. despre ce
aceea a fost gloria ei. a cui

| JustMee_5020 a răspuns:

Ai ales un cuvant foarte aiureawinking "sa raspunda la intrebarile"...nu puteai sa spui deja functiile sintactice? Te invit sa faci tu Subiect cu "Glorie", dupa aceea mai vorbimwinking

| FuKi a răspuns:

Cine:Gloria la facut remarcat.
Cum:Cu glorie a castigat el.
Despre ce:El a vorbit mult despre glorie.
A cuitongueapucul Gloriei a fost pierdut.

| iulia_9095 a răspuns:

Gloria a fost la teatru zilele trecuta(cine?)
Cu multa glorie a fost trecut pe lista castigatorilor.(cum?)
Se vorbeste despre gloria lor.(despre ce?)
Speranta gloriei este infinita.(a cui?). sper ca le-am facut binebig grin