| bvampeires a întrebat:

cine imi poate spune si mie care este autorul original al cartii " Jack si vrejul de fasole "?

Răspuns Câştigător
| Shiver a răspuns:

joseph jacobs

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Autorul este Joseph Jacobs. Numai bine!
P.S. Dupa tine exista si autor "neoriginal"?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Joseph Jacobs

| Caty2000 a răspuns:

Autor: versiune in limba romana Gabriela Zaharia

| camifgtjfjtyfmh a răspuns:

Fratii grimm

| 2PacalypseNow a răspuns:

Joseph Jacobs

| bvampeires explică:

Da draga dupa mine exista si autori neoriginali, adica scriitori care au luat povestea si au modificat-o dandu-i acelasi nume. Data viitoare mai bine sa nu mai raspunzi deloc daca iei peste picior. Daca toti sunt originali, atunci de ce pe aceeasi poveste apar mai multi autori?

| bvampeires explică:

Nu stiu ce sa va spun... Trebuie sa aleg intre primul raspuns Joseph Jacobs si ultimul Francis Palgrave (ultimul rapsuns este si justificat si stiu ca wikipedia este un site foarte bun ). O sa ma mai gandesc.

| mﻵca a răspuns:

Joseph Jacobs