| silvisilvana431 a întrebat:

Cine ma ajuta cu idei pentru a face un basm.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum,hai sa ne riscam putin.Ca sa faci un basm e foarte simplu – te inspiri din ce-ai citit si schimbi putin povestea, dar mai ales personajele.Astfel furnicile devin buburuze,porumbeii pot fi vrabiute,broscoiul il schimbi cu un pelican,iar fata de imparat…,fata de imparat poa` sa ramana totusi,ca sa aiba farmec povestea si pentru noi baietii…Si deci printesa este alungata de le palat pentru ca a facut ochi dulci unui tanar care se ocupa cu treaba pe langa casa pe-acolo,a ajuns intr-o padure (fata-zic), iar regina buburuzelor a auzit-o plangand si a inceput sa-i vorbeasca si i-a propus s-o ajute, si a dus-o intr-un castel parasit unde erau foarte multe buburuze care isi duceau acolo traiul linistit…Sau ceva de genul asta…Ca ma gandesc si la varianta ca nici ele sa n-aiba o viata prea roz, si asta din cauza ca erau mici si le era teama de niste lilieci, de exemplu.Si le mai aparau niste vrabiute, care de fapt erau niste printese tranformate de o vrajitoare…Da` nu stiu din ce cauza le transformase…Aici poate ma ajuti tu…
OK.Hai ca incepe fotbal pe Eurosport, pa, scuza-ma, trebuie sa inchid…

| Sarah730 a răspuns:

Pai un basm incepe cu formula specifica a fost odata ca niciodata ca de n-ar fi fost nu s-ar fi povestit. Dupa creezi o poveste. Spre exemplu A fost odata un imaparat puternic si putred de bogat care avea 3 feciori. Iar formula finala e Si au trait fericiti pana la adanci batraneti.
Sper ca te-am ajutat.