| Geanii_Geanina_1997 a întrebat:

cum este cu academia de politie. ce conteaza mai mult :proba sportiva sau proba cu testele la romana, engleza si istorie. Daca treci de proba sportiva dar in teste nu iei note mari ce sanse ai sa intri?
Probele sportive mie se par usoare dar imi este frica la teste (la istorie). ce parte a istorie este data la testele grila?
Astept rasunsuri :*
Multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Ideea e ca trebuie sa le iei toate, altfel nu poti intra. Nu sunt grele nici probele fizice, nici cele teoretice. Am un prieten care s-a pregatit cam cu 6 luni inainte pentru ambele (meditatii la istorie + alergari) si a luat lejer.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contravizita medicala si prele sportive sunt eliminatorii, daca n-ai reusit la acestea nu mai sustii testele teoretice.
Daca ai trecut de acestea doua atunci sustii testele teoretice si din acestea se calculeaza media de admitere, in baza careia se face admiterea.
Tot ce vrei sa stii despre admitere gasesti pe site-ul oficial al Academiei de Politie, la Admiterea 2015.

| darrio2007 a răspuns:

Pe toate trebuie sa le iei.Si sa stii ca nu sunt usoare probele sportive.