| Andreeaaaaaaaaa a întrebat:

Buna cum invat mai usor capitalele europei?

10 răspunsuri:
| nico097 a răspuns:

Http://online.seterra.net/ro/ex/102
o sa le inveti distrandute sper sa iti foloseasca are si capitale si tot.

| darrio2007 a răspuns:

In ordine alfabetica.

| guardian18angel a răspuns:

Cel mai bun mod de a le invata e sa le ai pe toate scrise pe o foaie in fata (tara+capitala) si, pasiv, sa te gandesti la o capitala si la o tara, si apoi sa te gandesti ce e, iar cand nu stii, te uiti, si intorci iar foaia si tot asa.

Ma rog, citesti intai foaia respectiva, sa-ti ramana ceva in minte happy

Eu cam asa faceam si am ajuns sa pot invata cam toate capitalele lumii, desi a durat un pic, ca nah... in mare le cam inveti pe de rost.

| alexandra19961996 a răspuns:

Eu le-am invatat de pe o hartabig grin sau le poti scrie ceva gen oras-> capitala unele sub altelethinking

| TeamLana a răspuns:

Dacă trebuie să le arăţi pe hartă, eu îţi sugerez să faci un X acolo unde sunt.
Eu de obicei spun ţara+capitala până îmi intră în cap. La sfârşit, dacă le-ai parcurs pe toate, le repeţi ţările+capitalele în ordine aleatorie.
Sper că am fost de folos!

| Đϋffγ a răspuns:

Pai le poti invata in ordinea in care le ai in caiet, inveti primele 5 sa zicem, dupa te apuci de urmatoarele 5 (cand le termni le iei de la inceput) si tot asa.
Sau poti sa le inveti pe punctele cardinale (care sunt in vest, nord...)
Succes la scoala si spor la invatat! :*

| Antoniaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Amsterdam, Olanda
Ankara, Turcia
Andorra la Vella, Andorra
Atena, Grecia
Belgrad, Serbia
Berlin, Germania
Berna, Elveția
Bratislava, Slovacia
Bruxelles, Belgia
București, România
Budapesta, Ungaria
Chișinău, Republica Moldova
Copenhaga, Danemarca
Dublin, Irlanda
Helsinki, Finlanda
Kiev, Ucraina
Lisabona, Portugalia
Liubliana, Slovenia
Londra, Regatul Unit
Luxemburg, Luxemburg
Madrid, Spania
Minsk, Belarus
Monaco, Monaco
Moscova, Rusia
Nicosia, Cipru
Oslo, Norvegia
Paris, Franța
Podgorica, Muntenegru
Praga, Cehia
Priștina, Kosovo
Reykjavík, Islanda
Riga, Letonia
Roma, Italia
San Marino, San Marino
Sarajevo, Bosnia și Herțegovina
Skopje, Macedonia
Sofia, Bulgaria
Stockholm, Suedia
Talin, Estonia
Tirana, Albania
Vaduz, Liechtenstein
Valletta, Malta
Varșovia, Polonia
Vatican, Vatican
Viena, Austria
Vilnius, Lituania
Zagreb, Croația Sper sa te ajute :*

| RaTaTU a răspuns:

Eu iti recomand sa iti scrii pe o foaie tara si capitala si le citesti de mai multe ori pana le retii dupa intoarce foaia si puneti singura intrebari happy eu asa am invatat foarte repede

| Holocaust a răspuns:

Cu atlasul în mână?
Acum, oricine(sper) ştie numele capitalei la ţările astea mai...renumite,gen Germania,Spania,Franţa, Portugalia, şi presupun că ar trebui să te axezi mai mult pe celelalte gen Elveţia, Estonia, etc.Trebuie doar să le repeţi şi să le reţii.Nu-i deloc greu.

| JustMe6378962 a răspuns:

Pai. cu harta sau atlasul in mana! Daca nu, poti sa le scrii pe o foaie si sa le pui pe grupe, iar fiecare grupa sa o colorezi cu o culoare diferita. Le vei invata dupa culoarea grupei!