| SweetGirl1303 a întrebat:

Cum pot invata usor limba italiana si engleza? Va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| TheGirlWithGlasses a răspuns:

Engleza o poti invata foarte usor din aplicatia Duolingo https://play.google.com/store/apps/details?id=com.duolingo din Google Play sau App Store si Italiana din aplicatia asta https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zeemish.italian. Funda? :*

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Italiana e usoara, engleza are 20% cuvinte comune cu limba romana,desi trebuie sa stim baza unei limbii
vocabularul
verbele,substantivele,adjectivele
degeaba te uiti pe Youtube ca nu vei intelege nimic, la inceput nici nu vei auzi cuvintele, nu le vei putea reproduce, prin citit acumulam informatii multe deci invatatm, prin a auzi conversati, ai felicitare cu 2 cursurii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Eu am invatat limba engleza, uitandu-ma la un YouTuber care vorbea in engleza.
Ideea este ca limba engleza nu era limba lui primara, dar oricum o vorbea destul de fluent si folosea cuvinte simple, pe care le intelegeam. El era din Belgia.

La inceput nu intelegeam aproape nimic, decat cuvintele usoare, apoi cu timpul am mai inceput sa inteleg, mai cautam pe Google translate, apoi cum avea o comunitate, am inceput sa scriu si eu pe forumul lui, in engleza. Si tot asa, incet-incet, am inceput sa prind limba engleza doar uitandu-ma si scriind pe internet.
Gramatica o stiam de la scoala si consider ca acolo este cel mai important loc sa o inveti.

Asadar, sfatul meu este sa gasesti si tu pe internet niste YouTuberi, care iti plac, si incearca sa inveti ca si mine. Uita-te la videoclipuri, apoi incearca sa te implici in comunitati, ca sa-ti exersezi si gramatica.

Iar dupa cativa ani o sa te trezesti cunoscatoare de limba engleza si/sau italiana.

Sper ca te-a ajutat raspunsul meu! Mi se pare foarte amuzant si nu e stresant absolut deloc.

O zi buna!
Paul

PS: Vreau sa ajung rank 1 pe TPU.ro, aici este videoclipul de prezentare a proiectului: https://www.youtube.com/watch?v=MTLY2OKvWkk

| MasterLegend a răspuns:

Personal iti recomand sa iti iei niste casti sa intri pe google si sa incepi:numere in engleza, propozitii, membrii ai familiei, etc, astfel invatand si ascultand accentul si pronuntarea cuvintelor in engleza

| SsKkIzZ0o a răspuns:

Nimic nu se inavata usor.Iti sugerez sa iti iei un meditator pentru englaza si italiana sau ce putin sa te duci la cursuri. Daca nu poti folosii aplicatii gratis sau poti cheltuii putini bani pe un dex romana engleza dar nu iti garantez ca o sa inveti mare lucru dintr-o aplicatie mobila sau pentru pc ori dintr-un dex.Cel mai bine este sa te duci la cursuri.Nu cred ca o aplicatie te va invata sa pronunti cum trebuie pentru a te face inteles. Sper ca am fost de ajutor.winking