| alex123789 a întrebat:

Cum se afla arcul unui cerc stiind raza si coarda acestuia?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Nu e prea explicită întrebarea.
Cînd e vorba de arc, şi dacă vorbeşti de rază, obligatoriu trebuie să mai fie desenată o rază. Deci e vorba de măsura unui unghi la centru.
Măsura unghiului la centru este egală cu aceea a arcului pe care îl subîntinde (şi reciproc).
Arcul este o porţiune din lungimea cercului. Deci trebuie de ţinut cont de formula L = 2piR.
Prin trasarea celor două raze şi cu coarda se formează un triunghi isoscel.
Din toate aceste informaţii şi raţionamente logice încearcă să rezolvi problema.

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Faci tu desenul și vezi ce figuri se formează acolo și apoi răspunsul este simplu.