| Cineva! a întrebat:

Daca fac un semestru la 'filologie-bilingv franceza'si dupa ma transfer la 'stiinte sociale' ce diferente trebuie sa dau? Este greu la stiinte sociale? Pe ce materii se bazeaza? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Nicoleta a răspuns:

Din cate stiu eu nu trebuie sa dai nici o diferenta.Doar daca e vreo materie sau vroun optional care la filologie nu il faceai.
Dupa parerea mea la stiinte socialer nu e greu deloc.
Dai teza la romana, la o limba straina, la istorie sau geografie( sunt licee unde e obligatoriu istorie.depinde) si la logica( in clasa a 9-a. In cls a 10 vei da la psohologie, in a 11-a la economie si in clasa a 12 vei da la filosofie.
Astea sunt Principalele materii.
In cls a 9-a vei face:
Logica-2 ore
istorie-2 ore
romana-4 ore
franceza si engleza-cate 2 ore sau 3
geografie-2 pre
fizica-2 ore
matematica-2 ore
latina-1 sau 2 ore(depinde de liceu)
TIC-1 ora
chimie-1 ora
desen, religie, muzica, biologie-cate 1 ora
sport-1 sau 2 ore(depinde de liceu)
Optionale-1 ora

2 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Fata de filologie orice e greu.se bazeaza pe istorie, psihologie.

| Nastia a răspuns:

Care mi-a dat stupid e mai stupid decat raspunsul meu.parca nu e adevarat ca cine se duce la filologie ii e frica sau/si sila sa invete.sa fim seriosi.veniti toti la mate info sa vedeti cum se invata nu stati la profile de cacao ca asta.