| Urucu_Laurentiu_1999 a întrebat:

Buna dimineata! am o nedumerire... la matematica (geometrie) facem probleme de la unele lecti noi, dar el foloseste teorema lui pitagora. si as vrea sa stiu cum imi dau seama daca trebuie sa folosesc vreo teorema? el nu ne-a explicat. face problema si deja se suna happy

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Cine este acest „el"?
Teorema lui Pitagora se aplică numai la triunghiul dreptunghic.
O altă teoremă pe care ai învățat-o tu este cea a lui Thales. Care se aplică și aceasta acolo unde este nevoie,.
Dar nu numai acestea două sunt teoremele învățate de tine. Mai sunt și altele. Caută în urmă teoria și vezi.