| Comanmada1 a întrebat:

Buna, dinte prima sesiune și a doua sesiune de bac, care e mai grea? Dau funda. Mulțumesc. Scuzați categoria.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bacul e tot bac indiferent cand il dai

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Daca nu te-ai pregatit pentru nici una, amandoua.
teoretic a doua ar trebui sa fie putin mai usoara ca sa treaca toti, practic daca nu ai invatat degeaba e mai usoara ca tot nu il iei.

| asdf2kpower a răspuns:

Ambele-s la fel.

| Annnnnie a răspuns:

Nu ne-ai spus la ce profil ești, dar o să iau ca reper limba română. Subiectele de anul ăsta sunt total diferite față de cele de anul trecut (I și II mai ales), e mult mai simplu să iei bacul la română cu noile subiecte.

Anul trecut, în ambele sesiuni (iunie și septembrie) s-a dat la sub. I genul liric, iar la subiectul III un eseu pe o operă epică. În iunie la sub. III era de ales între un text de-al lui Ioan Slavici (ex:"Moara cu noroc") și unul al lui Liviu Rebreanu (ex:"Ion");
În septembrie dintre un text al lui Liviu Rebreanu ("Ion") și un text al lui Camil Petrescu (ex: "Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război")

Așadar, făcând comparația dintre cele două sesiuni, anul trecut, în sesiunea a doua, la subiectul III a fost mai greu, candidatul având de ales între două romane (obiectiv-tradițional și subictiv-psihologic).

În prima sesiune a fost mai ușor, între nuvelă și roman. happy

Anul acesta s-a dat poezie și s-ar putea să se repete asta și în sesiunea din septembrie, dar nu e nimic sigur.
Totuși, în sesiunea din septembrie este mai puțină agitație, candidați mai puțini decât în prima.

Spor la învățat și mai bine te pregătești cât de cât pentru orice, decât să fii luat pe nepregătite.