| antonius74 a întrebat:

Exista o stiinta care se ocupa cu studierea si talmacirea viselor? Daca da, cum se numeste?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Orannginna a răspuns:

Cred ca te referi la oniromantie. happy

4 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Stinta care se ocupa cu studierea viselor si talmacirea viselor se cheama ''oniromantie ''.

| asko a răspuns:

Nu stiam ca oniromantia este o stiinta
hai sa fim seriosi, mama omida are vreo scoala de ghicit?
are diploma? publica tratate stiintifice? face conferinte?
poate nu stiti ce e aia o stiinta
psiholoago zi-le mama tu

| emy a răspuns:

Nu cred ca exista o stiinta care se ocupa cu asa ceva.Cred ca semnificatia unui vis difera de la om la om, ca sa zic asa.De exemplu:unii zic ca atunci cand visezi ca mananci prajituri, te imbolnavesti(tu sau vreo persoana apropiata tie), iar altii spun ca a visa bunatati, inseamna sanatate. Unii chisr se imbolnavesc atunci cand viseaza prajituri, carne, iar altii, nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihoanaliza se ocupa de vise.Pana acum nu se stie de unde si cum apar.