| anonim_4396 a întrebat:

Buna ! imi dai si mie o idee de situatie de viata in care sa evidentiez o corelatie intre stratificarea sociala, sursa de venituri si statusul ocupational?

funda big grin

1 răspuns:
| RomulusMilea a răspuns:

Un absolvent al unei facultăţi de stat (facultate de drept, de exemplu) nu îşi găseşte loc de muncă în domeniul în care este specializat, aşa că lucrează într-un supermagazin pe un post de casier, pentru că nu are de ales. Ai o mie de simboluri în această situaţie, unde mai pui că este chiar reală. Acolo unde lucrez eu, avem muncitori simpli, absolvenţi de facultate. Oau!