| MrBlueEnergy a întrebat:

Imi poate conjuga cineva verbul a fi la modul indicativ la toate timpurile?

Răspuns Câştigător
| Négatif a răspuns:

Bună.
Indicativ-prezent :
Eu sunt.
Tu eşti.
El este.
Ea este.
Noi suntem.
Voi sunteţi.
Ei sunt.
Perfect compus:
am fost
ai fost
a fost
am fost
ati fost
au fost

Perfect simplu:

fusei
fuseşi
fuse
fuseram
fuserati
fusera

Mai mult ca perfectul:

fusesem
fuseseşi
fusese
fuseseram
fuseserati
fusesera

Viitor:

Viitor I:
voi fi
vei fi
va fi
vom fi
veti fi
vor fi

Viitor II:
o sa fiu
o sa fii (Ex.: O sa fii surpins)
o sa fie
o sa fim
o sa fiti
o sa fie

Viitor anterior:
voi fi fost
vei fi fost
va fi fost
vom fi fost
veti fi fost
vor fi fost

Viitor popular:
oi fi
îi fi
o fi
om fi
îti fi
or fi
Succes.

3 răspunsuri:
| Flaviius87 a răspuns:

Eu sunt
Tu esti
El este
Noi suntem
Voi sunteti
Ei/Ele sunt

Succes!

| Biu a răspuns:

Mai mult ca perfect - Eu fusesem
Perfect Compus-Am fost
Imperfect-Eram
Prezent-Sunt
Viitor Anterior-Eu voi fi fost
Viitor-Eu voi fi
Perfect simplu-Fuseseram.
Funda?

| luckystar13 a răspuns:

Prezent: eu sunt; tu esti; el e; noi suntem; voi sunteti; ei sunt;
perfect compus: eu am fost; tu ai fost; el a fost; noi am fost; voi ati fost; ei au fost;
imperfect: eu eram; tu erai; el era; noi eram; voi erati; ei erau;
perfect simplu: eu fusei; tu fusesi; el fuse; noi fuseram; voi fuserati; ei fusera;
mai mult ca perfectul: eu fusesem; tu fusesesi; el fusese; noi fuseseram; voi fuseserati; ei fusesera;
viitor simplu: eu voi fi; tu vei fi; el va fi; noi vom fi; voi veti fi; ei vor fi;
viitor anterior:eu o sa fiu; tu o sa fi; el o sa fie; noi o sa fim; voi o sa fiti; ei o sa fie. gata atat