| DuckDogger a întrebat:

Imi poate explica cineva, va rog, cand se foloseste "had" in limba engleza? ( I had... etc )
big grin

Răspuns Câştigător
| MateiT a răspuns:

Had este "a avea" la timpul trecut
I had= am avut
Cand se foloseste? cand ai... nevoie

3 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Had este trecutul lui "to have" care inseamna "a avea".
De asemenea este un auxiliar,"had" folosindu-se pentru verbele Past Perfect si Past Perfect Continous.
Past Perfect se formeaza cu "had + 2nd verb form" si se foloseste cand actiunea se intampla inaintea unei alte actiuni. EX : Helen said she had worked a lot at her project.
Past Perfect Continous se formeaza cu "had + been + (verb)ing" si se foloseste cand o actiune trecuta a fost intrerupta de alta actiune, EX : I had been working at my house until it got burnt.

| SkittlesP a răspuns:

We had a new tv
Noi Am avut un tv/televizor nou