| biancabyabiancabya a întrebat:

Imi puteti spune ce inseamna expresia din engleza nuclear family?

Răspuns Câştigător
| Radioactive a răspuns:

Exact ca în română, familia nucleară reprezintă familia compusă din soț, soție și copii care locuiesc împreună. Se numește "nucleară" pentru că e considerată nucleul celorlalte structuri familiale.

4 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Centrul familiei, familia de la care s-a format restul ramurilor, frati, matusi, unchi etc. Bunicii, strabunicii, aia cu sange englez (unii ) au pana acum un mileniu stramosi. Aia sunt nucleul familiei.Adica si aia pot fi luati. Intr-o familie in viata sunt cei care au produs-o. Depinde si de domeniu: poate fi o familie in sens zoologic, in alte sensuri, depinde de context.

| Otils a răspuns:

Membrii familiei foarte apropiati ...adica nucleul tradus mot a mot mama tata si fratii / surorile daca exista

| Ionita_Gigi_1998 a răspuns:

Familia nucleara

| Ralu15 a răspuns:

Adica toti membrii familiei (mama, tata, sora, frate)