| ana1626 a întrebat:

Imi puteti spune si mie unde se gasesc oglinzile sferice in viata de zi cu zi si de ce le folosim acolo?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Oglinzile sferice sunt folosite la constructia aparatelor optice: telescoape, periscoape, lunete astronomice, a antenelor parabolice de la statiile de cercetare. In viata de zi cu zi, ele sunt folosite la constructia farurilor de la masini, a proiectoarelor, reflectoarelor si a oglinzilor divergente stradale.

1 răspuns:
| eandopuncttk a răspuns:

laughing in curbele "stranse"
si is puse acolo pentru a vedea daca vin alte masini ca sa nu merlesti in accident.