| anonim_4396 a întrebat:

Buna, imi puteti spune toate tipurile de licee si profilele lor (si materiile pe care le faci la ele) Ms.

3 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Liceul Teoretic: I. Profil Real. Specializări: 1. Matematică – Informatică (matematică, intensiv, bilingv); 2. Ştiinţe ale Naturii; II. Profil Uman. Specializări: 1. Filologie (matern, intensiv, bilingv); 2. Ştiinţe Sociale

Liceul Vocaţional: Profiluri: 1. Sportiv; 2. Teologic; 3. Arte vizuale/Arhitectură; 4. Muzică; 5. Coregrafie; 6. Teatru; 7. Filologie (Waldorf); 8. Pedagogie

Liceul Tehnologic
I. Filiera Servicii. Domenii: 1. Economic; 2. Turism şi alimentaţie; 3. Comerţ
II. Filiera Tehnic. Domenii: 1. Producţie media; 2. Tehnici poligrafice; 3. Mecanică; 4. Electronică, Automatizări; 5. Electric; 6. Electromecanică; 7. Construcţii, instalaţii şi lucrări publice; 8. Materiale de construcţii; 9. Chimie industrial; 10. Industrie textilă şi pielărie; 11. Fabricarea produselor din lemn
III. Filiera Resurse naturale şi protecţia mediului. Domenii: 1. Protecţia mediului; 2. Industrie alimentară; 3. Agricultură; 4. Chimie industrial

| michaelm25 a răspuns (pentru GPA):

Liceu Teologic?

| Vassii a răspuns:

Uman : Filologie-se axeaza pe materiile umaniste romana istorie geografie limbi straine, latina.Dar primii 2 ani (a 9a si a 10 a)vei face mai face matematica, fizica, chimie si biologie.Pe clasa a 11 a se scot aceste materii de real si se vor alege vreo 4-5 optionale specifice profilului. in afara de aceste materii se mai face in mod normal sport, muzica si desen, religie.Iar pe clasa a 9 a faci logica, pe a 10 psihologie, pe a 11a sociologie si economie si pe a 12 filozofie.
ca sa nu uitam de teze: se da teza la romana, istorie sau geografie(la alegere), prima limba straina si latina
-Stiinte sociale:asemanator filologiei dar diferenta o face faptul ca se va da teza in loc de latina la logica pe a 9, la psihologie pe a 10a, lasociologie pe a 11 a si la filozofie pe a 12.si la acest profil fizica, chimia si biologia nu se mai fac de pe clasa 11 a dar in schimb se face matematica pana pe a 12 dar fara sa dai bac la ea.
Real -Stiinte ale naturii :se axeaza pe biologie, chimie, fizica si matematica.Se fac si celelalte materii :romana, ist, geogra, limbi straine si materiile socioumane pe care le am enumerat mai sus pentru fiecare an.nu se face latina.Se da teza la romana, matematica si 2 la alegere intre biologie chimie si fizica.normal se mai face sport, desen si muzica, religie.
Mate-info:asa cum ii spune numele se axeaza pe matematica si informatica se da teza la cele 2, la romana si la alegere intre biologie, fizica si chimie.oin rest orele sunt aceleasi ca si la stiinte ale naturii