| Stefan23k23 a întrebat:

imi puteti enumera toate profilele de licee si ce materii contin? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Anonim20143 a răspuns:

Sunt 3 Filiere (Teoretică, Tehnologică, Vocatională)

La filiera Teoretica sunt 2 profile și anume Real și Uman.Profilul Real cuprinde Matematică-informatică(accentul se pune pe matematica,informatică,fizica,chimie și biologie) și științe ale naturii (accentul se pune pe biologice,chimie și fizica). Profilul uman conține Științe sociale(accentul se pune pe romana,istorie,logica, psihologie, filosofie) și Filologie(accentul se pune pe romana, limbi străine, istorie).

Filiera tehnologica cuprinde 3 profiluri și anumetonguerofilul servicii(economie,turism și alimentație,comerț,estetica și igiena,sănătate și asistență pedagogică),Profilul tehnic(aici intră toate specializările tehnice),Profilul resurse naturale și protecția mediului(industrie alimentara,sivicultura,agricultura,protecția mediului).

Filiera vocațională cuprinde profilurile :militar,artistic, pedagogic, teologic și sportiv.

Acum haide să îți detaliez profilul și specializarea pe care eu o urmez.
Eu sunt la Filiera tehnologica, profil servicii, specializarea Economie.
La specializarea economie în clasa a 9-a și a 10-a lucrurile sunt simple big grinai teza la romana, mate și engleza; ai 3 săptămâni de practica pe an dintre care 1 se face la agentul economic(eu am făcut practica la Profi); Ai 3 module pe an (nu le mai știu denumirile dar accentul se pune pe contabilitate).În clasa a 11-a dispar chimia, biologia și fizica iar engleza și franceza devin module.Tot in clasa a 11-a vei avea în jur de 7-8 module (bineînțeles accentul se pune tot pe contabilitate) iar în loc de teza la engleza vei da la economie, vei avea 4 săptămâni de practica.În clasa a 12-a vei avea 10-11 module (accentul pe contabilitate ), vei da teza la economie aplicata in loc de economie, 5 săptămâni de practica.
La bac dai din Romana, Mate(M2 slava Domnului) și Logică, Economie, Psihologie, Geografie(la alegere).
La modulele astea media nu se încheie la sfârșitul semestrului (cum ești obișnuit din generala) ci la sfârșitul anului.
Pararea mea este că specializarea economie este cea mai grea specializare a profilului servicii deoarece este foartă multa teorie de învățat, foarte multe module la care se învață pe bune pentru că la finalul celor 4 ani vei avea de dat un atestat.
Partea mișto la specializarea asta e că înveți lucruri care chiar te ajuta în viață, lucruri utile ca de exemplu :inveti cu ce se mănâncă o firma(in clasa a 11-a vei avea de făcut o firma de exercițiu),înveți care sunt drepturile tale ca și consumator, ai o educație financiară de baza pe care foarte multi tineri nu o au(din păcate), înveți cu ce se mănâncă o baca(faci practica la baca), înveți cu ce se mănâncă o firma de comerț (faci practica la magazine), știi ce e o asigurare și multe alte chestii utile + că termini cei 4 ani de liceu cu titlul "Tehnician in activități economice".
Succes!

| Stefan23k23 explică (pentru Anonim20143):

Multumesc mult, si eu sunt pe economic, desi nu mi place profilul si vreau sa ma mit pe filo in clasa a 10 a

| Anonim20143 a răspuns (pentru Stefan23k23):

Și eu voiam să mă mut la Științe ale naturii când eram în clasa a 9-a deoarece îmi doream (și încă îmi doresc) să dau la medicina...dar am rămas pe Economie deoarece a început sa îmi placă (chiar daca la inceput ziceam că e oribil profilul
și că nu e de mine) și chestia e că la medicina admiterea se face strict pe baza examenului de admitere iar media de la bac contează doar la departajare (in cazul mediilor de admitere egale ). Undeva in sinea mea totuși regret că nu m-am mutat la științe ale naturii fiindcă biologia, chimia și fizica care se studiază în clasa a 11-a la profilul real reprezintă mai mult de 50% din examenul de admitere la medicină deși eu încă din clasa a 10-a am inceput sa rasfoiesc cărți de anatomie.
Din tot ce ți-am spus eu aici tu trebuie să înțelegi un lucru și anume:nu prea contează profilul liceului ci facultatea pe care ți-o alegi. Deși nu strică o diplomă în plus și niște cunoștințe de bază într-un domeniu important (după părerea mea).
Gândește-te de 2 ori înainte să te muți deoarece Economia este foarte frumoasă. Eu zic să îi mai dai o șansa profilului pentru că se merită.
Baftă!

3 răspunsuri:
| Alexand3ru1 a răspuns:

Eu am fost de profil uman, asa ca iti voi spune pe scurt despre profilul terminat de mine.
Stiinte -Sociale (Istorie).
Mate
Romana
Istorie
Geografie
Chimie
Biologie
Sport
Desen
Fizica
Franceza
Engleza
Chimie, Fizica, Biologie- nu se msi fac din clasa a 11 a.
Mate Simplificata din clasa a 11 a.
La profilele uman: Istorie si Filologie, se face Matematica mai putina si mai usoara fata de celelalte profile.