| papagarita a întrebat:

Imi spuneti va rog care sunt nuvele. Cum ar fi spaima zmeilor e nuvela?

Răspuns Câştigător
| Stefania96dfg a răspuns:

Nu.Spaima zmeilor e basm. Nuvela este opera epica in proza cu actiune mult mai dezvoltata decat cea a schitei. In nuvela participa mult mai multe personaje in diferite situatii.
Nuvela: Sobieski si romanii, sau multe altele. De obicei o nuvela este destul de lunga are multe personaje iar actiunea se poate face intr-un loc sau mai multe...

2 răspunsuri:
| steffy2012 a răspuns:

Doua loturi de IL Caragiale. Popa Tanda de Slavici

| perenelle a răspuns:

Spaima zmeilor este basm. Popa Tanda, Doua loturi, La tiganci...astea sunt nuvele