| GeorgiPop a întrebat:

Îmi ziceți un site unde găsesc toate comentariile la romana clasa a 12 a? Și va rog sa-mi dați cateva sfaturi cum sa le învăț mai ușor.
Va mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Iuliana186 a răspuns:

Cauti pe google opera X- caracterizarea personajului/tema si viziunea/relatia dintre doua personaje.
Gasesti o multime de referate, trebuie sa selectezi de acolo si sa il adaptezi la limbajul si nivelul tau.
Iti mai poti cumpara de asemenea carti cu eseuri si te poti inspira si de acolo.

Nu trebuie sa inveti eseurile pe de rost ca e groaznic. Daca ai citit cartea si ti-ai pregatit referatul dinainte, scrie un plan de idei, o schema dupa care sa te ghidezi.
E mult mai usor sa retii, iar daca citesti de multe ori referatele nu ai cum sa nu te descurci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun sfat ca sa le inveti usor e sa citesti cartile(stiu ca pare un sfat penibil, dar sunt multi care nu le citesc). Daca le-ai citit nu ar trebui sa ai probleme. Poate te ajuta si asta: https://www.youtube.com/watch?v=Vq3VaFsOtCU

Nu e cel mai "traditional" mod de invatare, dar comentariile sunt corecte(adica ideile, ca daca te apuci sa scrii cuvant cu cuvant ce auzi acolo la examen n-o sa fie cel mai fericit final :) )

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sustin. Daca citesti cartile e cu 70% mai usor sa dezvolti un comentariu. Ti-o zic din experienta. Am vazut cat de greu mi-a fost mie pe cartile NECITITE sa inteleg un comentariu si sa fac eu unul.