| thescream a întrebat:

In ce constau probele la liceele de arte plastice? Daca se poate sa-mi spuneti la fiecare profil : si arhitectura si arte plastice.

1 răspuns:
| RhoOphiuchi a răspuns:

La arte plastice la Tonitza in Bucuresti, probele pentru clasa a9a sunt in numar de 2, o proba de desen si una de pictura sau modelaj. Cea de desen e obligatorie si consta in desenarea unei naturi statice pe care ti-o pun ei acolo. A doua proba ai de ales intre pictura [unde trebuie sa faci o compozitie cu 3 sau 5 personaje] si modelaj [unde te pune sa faci tot o compozitie cu personaje].
La arhitectura nu stiu, eu iti zic cum am dat eu probele acum 2 ani.