| Alinamarin772005 a întrebat:

intrebarea Mea se adresează in special cadrelor didactice. Sunt absolventa a facultății de arte plastice și decorative și doresc sa ma angajez in învățământ. Este obligatoriu examenul de titularizare dacă Pe post nu mai concurează nimeni, și dacă da, unde as putea face rost de programa din care se da examenul pentru titularizare?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Nu este obligatoriu dar iti da o relativa siguranta. Adica un profesor titular nu participa anual la concursul de ocupare a postului. Doar ca pentru a fi profesor trebuie sa ai modulele I si II din Departamentului pentru Pregătirea Personalului Didactic – DPPD. Altfel nu cred ca te titularizeaza nimeni!

| zilog a răspuns:

DE CE NU fabrici tu produse marfa obiecte de artizanat să te îmbogățești dacă tot vrei să devii profesor înseamnă că tu excelezi in ceea ce faci!
doar de ai terminat o facultate!
apucăte de făcut mii de euro pe zi

| Quassaar a răspuns:

Dacă ai pretenția să primești răspuns de la un cadru didactic, trebuie să te înarmezi cu multa răbdare.
Multă baftă!