| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a întrebat:

M-am hotarat sa dau la medicina si de aceea vreau sa imi cumpar niste carti de pe care sa invat. Cei care sunteti/ati fost la facultatea de medicina, la admitere dupa ce carti ati invatat?
Am cautat pe net si am observat ca multi invata de pe acesta carte de la corint : http://www.librariaonline.ro/......corint.jpg este buna?
De asemenea am inteles ca si Compendiu de Niculescu e bun, insa nu stiu de care trebuie luat, adica acesta http://www.carteanoastra.ro/products_images/compendiu-de -biologie.jpg sau http://www.cartiabc.ro/......pendiu.jpg
Va rog sa raspundeti doar cei care ati folosit aceste carti.
Multumesc mult! Acord si funda.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu iti recomand sa te uiti pe siteul facultatii la acre vrei sa dai (sau sa intrebi la rectorat) si sa inveti exact dupa cartea/cartile cuprinse in bibliografie. Intrebarile sunt grila si variatii mici ale materiei pot duce la dezastre. Vei vedea in cursul facultatii ca anatomia este atat de mult simplificata in manualele de liceu incat este practic gresita pe alocuri. dar in intrebari se regaseste exact continutul manualului din bibliografie. Risti ca in alt manual sa fie gresita un pic altfel si grila sa te dezavantajeze. Ce iti spun acum este experienta personala. Eu am fost la liceu intr-o clasa de chimie-fizica si la chimie faceam chestii mult mai amanuntite decat in manual. pentru admitere a trebuit sa selectez cua tentie informatiile din manual fiindca erau intrebari care puteau fi interpretate altfel prin prisma cunostintelor mele suplimentare, dar nu se nota asa.

9 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ explică:

Sunt din Constanta si voi da la Ovidius.
@alexeanca -din cate stiu eu la admitere se tine cont doar de testul la biologie, nu de media anilor de liceului sau de bac.

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ explică:

@ Roxa mersi mult. Cred ca o sa vorbesc cu ei pentru a afla exact tot ceea ce imi trebuie.

| NickiMinaj a răspuns:

Alexeanca : tu pe ce planeta traiesti? rolling on the floor zic si eu. cica media la bac... ahahahahahahahaahhaaaaa.
conteaza in ce oras vrei sa dai scumpo, vezi la ei pe site( daca au ) si invata din manualul cerut + grilele lor(indicat ar fi sa faci si grilele de acum ceva ani ), unele chestii mai difera. daca vrei la Bucale, e ala rosu de Niculescu. Tzuk!

| NickiMinaj a răspuns:

Ca sa vezi, n-as fi ghicit ca fiecare Universitate isi are grilele... noroc cu tine ca ti-ai mancat toate legumele. Ma bucur ca esti informata cum se intra la specializarile de rahat din SLOBOZia si da, ai dreptate, mi se rupe.
Tu n-ai de ce sa te temi sa n-ajungi pe mana unuia, pe mana ta e infinit mai rau, draga shaorma cu de toate. Hai te-am dat cu ketchu... asta, pupat scumpi!

| NickiMinaj a răspuns:

Buna.
sad
pa, pa.

| alexeanca a răspuns:

E atat de usor in ziua de azi sa intri la medicina incat chiar nu are rost sa iti faci probleme! In ziua de azi medicina o face chiar oricine! Probabil ca si examenul e doar o formalitate.Tragetare la bac sa ai nota mare ca se face media intre bac si "miniexamenul" de admitere.

| alexeanca a răspuns:

@Roxa amica veche de pe TPU, pe planeta asta traiesc, desi intrebarea asta vroiam sa ti-o adresez tie de multe ori(pentru ca sincer la multe raspunsuri esti ori pe langa ori cazi ca musculita in rahatel). Fiecare Universitate are propria grila de admitere gogosica draga ce esti!
In cadrul universitatii de medicina sunt profiluri unde se intra doar cu media de la bac.Chiar tu spui in raspuns acest lucru"conteaza in ce oras dai scumpo". La specialitatile de 3 si 4 ani(radiologie si imagistica, laborator clinic, balneofiziokinetoterapie si recuperare, facultatea de moase, asistenta medicala generala).
Deci..."scumpo"... exista orase in care media de admitere de la bac e importanta chiar si la medicina. Buna dimineata roxanica!
Iar asa cum am mai spus examenul e mai mult o formalitate.Toti tampiteii intra pentru ca e posibil. Durerea e cand termina sa nu ajungi pe mana unuia.

| alexeanca a răspuns:

@Roxa ofuscarea ta tine de faptul ca faci parte cumva din "elita"ratata de viitori doctori gen SLOBOZIA?
Pe mana mea cine sa ajunga "scumpi"ca am doar 15 ani?:))Sa inteleg insa ca te crezi extrem de superioara specializarilor Universitatii de Medicina din Timisoara(la aceasta facultate ma refeream cand ti-am dat informatiile de care habar nu aveai). Pentru tine am dat si un search google sa te ajut cu cat mai multe informatiihttp://www.umft.ro/newpage/admitere/admitere_2010.htm Si daca esti la medicina(sau inentionezi sa mergi), lasa-te si cruta viata viitorilor pacienti, ca medicina nu se face stand 24 din 24 pe TPU!

| alexeanca a răspuns:

@Roxa asa e! O alegere inteligenta de data asta!