| 愛日本 a întrebat:

M-am uitat la barem si am observat ceva. La primul subiect se dau 42 puncte, la al doilea 36, si cu puntele din oficiu (12) e nota 9, nu 10. Uitati-va si voi http://www.hotnews.ro/......romana.htm

2 răspunsuri:
| AndFoc a răspuns:

Cele 12 puncte nu sunt din oficiu, trebuie sa le castigi, se pun pentru alte chestii sunt ca un fel de bonus. Deci 42+36+12+10=100.
Cele 12 puncte se acorda pentru redactare, astfel:
- unitatea compozitiei
- coerenta textului
- registrul de comunicare, stilul si vocabularul adecvate continutului
- ortografia
- asezarea corecta a textului in pagina
- lizibilitatea

| W00dmaster a răspuns:

Acele (12) puncte nu sunt din oficiu ci pentru lizibilitate si asezarea corecta in pagina. Mai ai un punct din oficiu pe langa.Si este doar (10).