| infires a întrebat:

Buna happy. Ma intrebam: La scoala, pot fi 2 elevi care sa ia locul I? (daca au aceleasi medii) si,daca da, va mai fi cineva pe locul 2? Am auzit si variante zicand ca se trece direct la locul 3... dar, astept si raspunsul vostru. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| ExtremaZilei2 a răspuns:

Da pot sa fie 2 elevi pe acelasi loc. Si nu se sare peste locul 2. cel care trebuia sa fie pe locul 3 va fi pe locul 2 si asa mai departe...

11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu cred ca exista asa ceva!--- acordarea premiilorI, II, si III se face in ordinea descrescatoare a mediilorgenerale/clasa dar nu mai mici de 9.Pentru urmatoarele trei medii descrescatoarese pot acorda mentiuni.
Cel putin, asa prevede art.116 din Regulament:

"Art.116. (1) Acordarea premiilor elevilor la sfârşitul anului şcolar se face la nivelul unităţii de învăţământ, la propunerea dirigintelui, a consiliului clasei, a directorului şcolii.
(2) Se pot acorda premii elevilor care:
a) au obţinut primele trei medii generale pe clasă, dar nu mai mici de 9.00; pentru următoarele trei medii se pot acorda menţiuni;
b) s-au distins la una sau mai multe discipline de studiu;
c) au obţinut performanţe la concursuri, festivaluri, expoziţii şi la alte activităţi extraşcolare desfăşurate la nivel local, judeţean, naţional sau internaţional;
d) s-au remarcat prin fapte de înaltă ţinută morală şi civică;
e) au avut, la nivelul clasei, cea mai bună frecvenţă pe parcursul anului şcolar.
(3) Se pot acorda premii şi pentru alte situaţii prevăzute de regulamentul intern al unităţii de învăţământ. "

| bloodyhell a răspuns:

De exemplu daca 5 elevi au aceeasi medie, toti 5 sunt pe locul 1. daca dupa ei 6 au aceeasi medie, astia 6 sunt pe locul 2 si tot asa.

| xXAlphaXx a răspuns:

Da se poate, la mine asa a fost! In a 5-a a fost o clasa la care a treia mentiune a fost 9.90 O_o

| KrEaThYvE a răspuns:

1/ este o intrebare destul de,, seaca,, fara rost. e logic ca daca au aceeasi medie impart acelasi loc si nu trece la locul 3, trece la locul 2 si dupa tot asa

| ukukuku a răspuns:

Buna, daca tu si un colega de pilda aveti media 10, luati premiul 1.
Si da, va fi urmatorul pe locul 2, cel cu media de pila 9, 50.

| Razvan982013 a răspuns:

Daca au fix aceeasi medie pot fi 2 pe locul I
big grin

| dialia a răspuns:

Nu! daca 2 elevi au aceeasi medie, atunci vor lua acelasi loc. (mi s-a intamplat )

| ioneladiana a răspuns:

Pai daca au aceleasi medii pot fi si 10 pe locul 1, urmatoarea medie dupa ei va fi locul 2..si apoi 3..etc:*

| Lau14 a răspuns:

Da se poate.In situatia asta am fost pus si eu si s a luat si locul 2.

| Lau14 a răspuns:

Si eu am fost pus in aceasta situatie si s a dat si locul 2 si 3.

| doris2000 a răspuns:

DA. DECE NU? DA. :-D