| Justmeandi a întrebat:

Ma poate ajuta cineva sa inteleg conversa obversei la logica? Multumesc

1 răspuns:
| CVane a răspuns:

Raspuns vechi de pe TPU chiar primul la cautare pe google.

Conversele sunt de 2 feluri: converse simple şi converse prin accident. O conversă, în mod normal, schimbă locurile subiectului şi predicatului. În cazul conversei simple, o propoziţie de tip SeP, devine PeS, adică nu se schimbă calitatea propoziţiei, însă în cazul conversei prin accident, da. Adică o propoziţie de tip SaP, devine PiS. Adică:
Toate tricourile sunt haine. (SaP)
Unele haine sunt tricouri. (PiS)

O propoziţie de tip SaP obvertită se trasformă în SeP cu P negat (bara aia de deasupra), adică se neagă predicatul şi se schimbă calitatea propoziţiei. Să-ţi dau un exemplu.
Toate tricourile sunt haine. (SaP)
Obvertind-o, o să schimbăm calitatea propoziţiei, adică din SaP devine SeP, şi negăm predicatul. Adică:
Niciun tricou nu este altceva decât o haină.
Propoziţia SaP (toate. sunt) a devenit SeP(niciun. nu este), şi am negat predicatul (haină-altceva decât haină).
Propoziţiile au aceeaşi valoare de adevăr.