| RastaGeorgiana a întrebat:

.mai am un test la fizica mai greu, stitu vreo metoda de a invata/memora mai repede si mai usor? Dau funda

3 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Daca te referi la la formule, făcând exerciții (multe exerciții) le reții involuntar. Pe mine ma mai ajuta daca evidentiez cu un marker fluorescent ideile principale.

| ALGator a răspuns:

Încearcă să înțelegeți tot ce se poate înțelege.

| 4StarLight a răspuns:

N-ai ce să faci în cazul fizicii, dar de obicei se pleacă de la formula de bază şi o adaptezi în funcţie de problemă, depinde şi de clasa în care ești!
Există memoratoare la fizică unde îţi sunt scrise cele mai importante formule!
Totuși, reia exerciţiile din clasă și încearca să le faci singură sau măcar să le înţelegi, dar important este să le scrii pentru că așa se fixează mai bine!