| fanyy a întrebat:

modul gerunziu al verbelor poate fi numai subiect?

Răspuns Câştigător
| eusuntmarius a răspuns:

SUBIECT?
Gerunziul are de obicei funcția de atribut verbal: "Haina-i măturând pământul/Și-o târăște-abia abia" (care haină? măturând.)
Complement circumstanţial de mod: Se strecurau ţopăind.
Complement circumstanţial de timp: Ascultându-l, mă gândeam la trecut.
Complement circumstanţial de cauză: Neînvăţând a fost pedepsit.

6 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu, de exemplu : mâna tremurândă. Baftă!

| Lala20 a răspuns:

Nuu!

| xXWhisperOfLoveXx a răspuns:

Nare funcite sintactica laughing

| alexaaa a răspuns:

Da. daca gerunziul este cel pe care il stiu eu, dawinkinglaughing. de ex:Citind este o activitate care ajuta la imbogatirea vocabularului.sau:mergand este activitatea care ajuta la sanatatea omuluiwinking

| western a răspuns:

Nu

| alexb0y1998 a răspuns:

Nu, poate fi la mai multe : complement, atribut funda?