| MaryaElena2979 a întrebat:

Nu pot gasi doua asemanari intre stilul gotic si stilul romanic. M-ati putea ajuta?

2 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Amandoua stilurile pun mare accent pe natura si legatura om-natura. Doar ca goticul e salbatic, iar romanticul e o evadare din lumea industriala. In final, tot la natura ajungem. Apoi, amndoua stilurile cred in (artistii care au creat in aceste stiluri cred in) putere din interior, in faptul ca un om poate face orice de unul singur. Romanticii se lupta sa scape de cei care ii impovareaza si vor sa traiasca dupa bunul plac, pe cand goticii pun accent pe lupta crancena cu nedreptati si cu greul vietii. Sper ca astea sunt.