| Irinablablabla a întrebat:

Pe scurt e vorba despre transferul meu scolar. Am primit aprobare de la liceul primitor dar directoarea de la liceul la care am invatat e in vacanta si o sa vina prin septembrie. Contează prezenta ei având în vedere că în noile reguli zice ca liceul de la care plec trebuie sa-mi dea un aviz consultativ. Avizul consultativ din nume imi dau seama ca nu prea conteaza pentru scoala primitoare atâta timp cât ei deja m-au primit. Nu poate sa-mi dea secretara foaia matricolă si restul actelor pe care trebuie sa le iau?
Help! Va rog!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa ceri tu actele de la liceul actual, liceul de transfer trebuie sa le ceara.
Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 160. După aprobarea transferului, unitatea de învăţământ primitoare este obligată să solicite situaţia şcolară a elevului în termen de 5 zile lucrătoare. Unitatea de învăţământ de la care se transferă elevul este obligată să trimită la unitatea de învăţământ primitoare situaţia şcolară a celui transferat, în termen de 10 zile lucrătoare de la primirea solicitării. Până la primirea situaţiei şcolare de către unitatea de învăţământ la care s-a transferat, elevul transferat participă la cursuri în calitate de audient."