| cooldognice a întrebat:

Bună seara! Ce puteți sa-mi spuneți despre Facultatea de Biologie din București (UB)?
Este greu de urmat? O persoana mi-a spus ca nu merita sa o faci, deoarece nu e buna de nimic, dar as vrea mai multe păreri, va rog!
As vrea sa știu cat o sa ma coste taxa în caz ca nu intru la buget

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Facultatea de Biologie este utila, pentru simplul motiv ca face parte din Universitate. Diploma va arata ca ai absolvit o scoala serioasa, Universitatea Bucuresti, nu o simpla fabrica de diplome. Sigur, sunt facultati care ofera perspective de cariera mai bune- DAR nu in Biologie! Fa o cautare dupa doi termeni: ''Universitatea'' si ''Bucuresti''. Prima intrare va fi pagina oficiala Universitatii Bucuresti. In partea de sus ai meniu, selectezi ''Facultati'', iar de acolo selectezi ce facultate te intereseaza. Dupa ce vezi tot ce-i bun pe acolo, te intorci si selectezi ''Admitere'', iar de acolo ''Studii de licenta''. Si tot asa. Asta nu inseamna sa nu mai intrebi si aici pe site, dimpotriva. Succes!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

In orice caz este o facultate mai greu de finalizat decat cele doua facultati din cadrul UNEFS, despre care te interesai cu ceva timp in urma!---solicita mai multa inteligenta si o mai mare capacitate de memorare.
Si apoi, fara studii de lunga durata (3 ani licenta + 2 ani master) sansele gasirii unui job, conform pregatirii, sunt mici( intrii in competitie cu medicii umani si veterinari, mai ales pentru posturile din laboratoare! ). Merita sa faci doar 3 ani (de licenta) daca tintesti la un post in invatamant.
Cuantumul taxei de scolarizare pentru anul universitar 2017-2018 a fost de 3200 le pentru anul I (licenta) si 3100 lei pentru anii II si III.Pentru master, taxele urca la 3400 lei pentru anul I si 3300 lei pentru anul II.