| Anaaaa13 a întrebat:

Sper sa nu va deranjeze întrebarea mea.Am achiziționat la indemnul profesoarei mele de romana cele doua cărți:,,Eseul" ghid de pregătire practica bacalaureat de la editura,,Deltin" dar și o alta intitulata,,Simulare" Examenul de Bacalaureat Național tot de la editura,, Delfin". Problema este ca profesoara nu este asa de implicata și pur și simplu nu ii pasa de noi.Eu sunt clasa a 10 și din aceasta vara as vrea sa ma apuc de învățat pentru simularea de la anul.Inrebarea mea este dacă aceste cărți sunt recomandate sau ce cărți puteți sa îmi recomandați pentru a lua o nota buna la romana? Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| alexalexandrusincerul a răspuns (pentru KiwibibiIa):

Conteaza in primul rand sa vrei sa inveti cu adevarat.Cartile nu sunt rele, e adevarat ca sunt altele mai bune, insa si acestea contin destule variante(cel putin ce am cumparat eu)Eu am cumparat de la aceasta editura cand m-am pregatit pentru examenul de Bacalaureat ce l-am sustinut anul trecut.Pentru cine a pus intrebarea:stai linistita, daca contine suficiente variante este ok.Este indicat insa sa achizitionezi o carte care sa aiba si teorie in prima parte, si dupa aceea variantele. Oricum mai ai timp, poti face si pregatire mai aproape de examen, daca vrei.Revenind la carti, citeste teoria, invata modalitatea in care se rezolva exercitiile (ai mai multe tipuri de exercitii la prima parte, modalitatea e aceeasi indiferent ce ti-ar da).Eu am avut altfel fata de ce veti da voi.Cea cu eseul spre exemplu iti ofera un ajutor la subiectul al 3-lea,insa daca vrei sa iei o nota mare,va trebui sa prezinti mai pe larg. Oricum, eu am avut 600 de cuvinte acolo, acum vad ca sunt doar 400(de la anul incepand va fi asa, anul acesta nu se schimba).

| suntsuper a răspuns:

Cumpara de la paralela45