| MartecK a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si dupa cum o parte dintre voi probabil stiu luni si miercuri avem evaluarile nationale la limba romana, respectiv matematica. In primul rand vreau sa stiu daca http://www.mateinfo.ro/......romana.pdf aceasta este programa oficiala.
Daca este as vrea sa stiu daca aceasta programa spune astfel : "NOTĂ: Comparativ cu programa şcolară în vigoare pentru clasa a VIII-a, nu constituie
conŃinuturi obligatorii pentru evaluarea naŃională: speciile literare: romanul, balada; genul
dramatic; propoziŃia subordonată circumstanŃială condiŃională; propoziŃia subordonată
circumstanŃială concesivă; propoziŃia subordonată circumstanŃială consecutivă. " acestea nu pica sigur adica nu trebuie sa le invat?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu trebuie sa le inveti, pica sigur si programa e buna, nu cred ca s-a schimbat de anul' trecut cand am dat eu