| Andreipoker a întrebat:

sunt clasa a XII-a si vreau sa merg la facultate in Bucuresti, sau in Cluj, la Facultatea de limbi straine...in special la sectia Japoneza-Engleza. Daca stie cineva din ce ar trebui sa ma pregatesc si daca se cere gramatica limbii romane la proba eliminatorie cu Admis/Respins, cu gramatica stau putin cam prost si nu mi-a placut niciodata asa ca sper sa nu se dea din gramatica. Va rog dati-mi cat mai multe informatii despre modul de predare si altele.
Va multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Maxiela a răspuns:

La Bucuresti se da admitere pe baza de test ce contine si gramatica, dar tu daca itit alegi limbi straine vei da test la acestea. Testul la care m-am uitat eu(engleza, franceza, spaniola si germana) era destul de usor si continea:conjugat verbe la un timp si mod precizat, tradus din romana in limba straina ceruta si invers, sinonime, antonime etc, de corectat greseli si altele.
Eu sincer nu am auzit cu admis/respins ci in functie de nota pe care o iei te duci la buget sau taxa, bineinteles ca daca iei 4, 5, 6 ai foarte putine sanse sa intri chiar si la taxa pentru ca e concurenta mare la Bucuresti. Cel mai bine e sa te uiti pe siteul facultatii si sa vezi conditiile de admitere.

| JustSmile92 a răspuns:

Nu as stii sa iti zic sigur daca se da gramatica, dar tinand cont ca este o facultate cu profil umanist ar fi de asteptat sa dea asa ceva. In schimb pot sa iti spun ca la engleza se formeaza doar grupe de avansati si la japoneza se pot forma atat clase de avansati cat si de incepatori. Legat de predare iti spun ca primul semestru ai predare in limba romana iar mai apoi predarea se va face in cele doua limbi. (Eu m-am referit la facultatea din cadrul UB). Bafta!